16. 9. 2017

Už to tady žije!

Pospolu, družino, srdce chtějí býti.
Kruh malý, kruh malý chceme utvořiti.
Pospolu, pospolu, družino.

Dvůr Sofie s odcházejícím létem ožil. Od 4. září šlape každé ráno od pondělí do pátku družina 6 učedníků a 5 malých dětí se svými "sprievodcami" a jednou provázející maminkou od karlštejnského nádraží do kopce. Na konci této cesty je čeká pramen Sofie, domeček a spousta možností ke tvoření, hraní, poznávání, získávání nových dovedností uprostřed skutečné práce. Na Dvoře se pilně pracuje a buduje a všechno učení učedníků i hraní malých dětí je spojeno s tímto opravdovým životem.

V první části dne přikládají své ruce k dílu i učedníci. Vždy se přitom něco nové naučí. Jednou používat vapku na čištení zabahněných ploch, jindy si připraví skutečnou betonovou maltu a použijí ji při skutečném zdění. Nebo pomáhají s přípravou oběda. I malé děti si mohou dle libosti vyzkoušet to, co se učedníci učí. Jejich hlavní činností je však hra, která vychází z napodobování.


Část dne před obědem tráví všichni v domečku. Učedníci se seznamují s barvami, kreslí různé formy, zpívají, rytmizují, pohádkují... Malé děti si hrají, zpívají, poslouchají pohádky nebo je hrají...
Po obědě si malé děti v ložničce odpočinou a učedníci pokračují v tom, co nedokončili, nebo si hrají. Nakonec pár minut před třetí nasednou do vlaku a vrací se domů.

Pár obrázků z úterního dlabání bambusů pro přivedení vody z pramene najdete zde.